روز هفته صبح عصر
چهارشنبه ها - 15 - 20

7 دلیل مهم برای جویدن درست غذا


تاریخ ارسال : 1398/10/14 19:58:05 تعداد بازدید : 4,724 مرتبه نسخه ی قابل چاپ

روند جویدن به عنوان اولین قدم برای هضم مناسب محسوب می شود. جویدن خیلی سریع باعث می شود ذرات زیادی از مواد غذایی وارد معده و روده شوندکه مشکلات گوارشی را به وجود می آورند. جویدن غذا به طور کامل باعث می شود مواد مغذی بیشتری را از مواد غذایی جذب کنید ، همچنین در حفظ وزن سالم کمک می کند ، هضم آسان تر را امکان پذیر می کند و منجر به مشکلات گوارشی کمتری مانند گاز و نفخ می شود.

1. مواد مغذی و انرژی بیشتری را از مواد غذایی خود جذب کنید

         جویدن ، غذا را از ذرات بزرگ به ذرات کوچکتر که راحت تر هضم می شوند ، تجزیه می کند. در نتیجه جذب مواد غذایی در هنگام عبور از روده راحت تر می شود.

2. وزن سالم خود را حفظ کنید

     آهسته غذا خوردن باعث می شود کمتر غذا بخورید و از افزایش وزن شما جلوگیری می کند. برای مغز حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد که متوجه شود شکم پر شده است. تحقیقات نشان می دهد افرادی که آهسته غذا می خورند احساس پری بیشتری می کنند. در عین حال، ۱۰ درصد کالری کمتری مصرف می کنند.
3-تماس بیشتر با بزاق
  بزاق حاوی آنزیم های هضم کننده است ، بنابراین هرچه جویدن بیشتر شود ، آنزیم ها زمان بیشتری برای کار دارند. وجود آنزیم ها هضم را آسان تر می کند.
4-  هضم را آسان تر می کند

    هضم یک کار بسیار دشوار برای بدن شما است ، و به انرژی زیادی نیاز دارد ، به خصوص اگر مجبور به هضم غذای جویده نشده نباشید. جویدن به درستی اجازه می دهد تا معده کارآمدتر عمل کند و غذا را سریعتر تجزیه کند.

5- اهمیت جویدن برای دندان ها

    جویدن برای استخوان های نگه دارنده دندان مانند ورزش است و آنها را قوی نگه می دارد. بزاق تولید شده هنگام جویدن نیز مفید است و به پاکسازی ذرات مواد غذایی از دهان و شستشوی باکتری ها کمک می کند ، بنابراین احتمال ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان کمتر می شود.

6. کاهش باکتری اضافه در روده ها

     اگر غذا به خوبی جويده نشود، به دليل بزرگ بودن ذرات آن هضم کامل در معده سخت تر می شود. مواد غذايی هضم نشده باعث افزايش باکتری در روده ها و در نتيجه بروز علايم مختلف می شود، از جمله:

الف – باکتری بيش از حد،گاز معده و نفخ ايجاد می کند.

ب – به علت رشد بيش از حد باکتری، برخی افراد دچار اسهال يا يبوست می شوند.

ج – درد معده نيز علايم شايع رشد بيش از حد باکتری در سيستم گوارشی است.

7. از غذای خود لذت ببرید و میل کنید

    یکی از بارزترین فواید آهسته غذاخوردن این است که بیشتر و بهتر متوجه طعم غذا می‌شوید. اگر مدت زمان غذاخوردن‌تان را دو برابر کنید، بیشتر می‌توانید طعم‌، بافت و بوی غذایی را که نوش جان می‌کنید، احساس کنید. در این صورت، غذا برای شما مطبوع‌تر به‌نظر می‌رسد.


برچسب ها
جویدن درست غذا ,وزن سالم ,افزايش باکتری در روده ها ,دکتر امین گلشاه ,متخصص ارتودنسی ,کرمانشاه

مطالب مرتبط
 • تاریخ ارسال : 1398/4/22 13:57:33 0
  ارتباط بین سلامت عمومی بدن و سلامت دهان و دندان
  بهداشت دهان و دندان ضعیف می تواند باعث بروز مشکلات قلبی شود، از سوی دیگرسلامت بدن سلامت دهان و دندان را تحث تاثیر قرار می دهد
 • تاریخ ارسال : 1398/8/13 6:46:48 0
  درد دندان با منشا غیر دندانی
  تفاوتی ندارد که دندان درد شما به چه دلیل شروع شده است، حتی اگر دچار میگرن، عفونت سینوسی یا عفونت گوش هستید و دندان های شما نیز درد می کند، باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان های شما معاینه شوند. در بسیاری از موارد، وجود یک مشکل در خود دندان باعث می شود که همراه شدن یک بیماری ثانویه باعث تشدید شرایط دندان و بروز درد شود. در این شرایط، لازم است دندان ها معاینه شوند تا عدم وجود پوسیدگی، حساسیت دندان، تحلیل لثه و بیماری های لثه در بیمار تایید شود.
 • تاریخ ارسال : 1398/9/16 12:14:57 0
  تاخیر در رشد دندان شیری:
  اولین دندان شیری در حدود ۶ ماهگی رشد می کند؛ هر چند که این زمان در هر نوزاد متفاوت است. معمولا دو دندان پیشین فک پایین زودتر رشد می کنند و تمام ۲۰ دندان شیری تا ۳ سالگی ظاهر می شوند.
 • تاریخ ارسال : 1398/4/23 14:26:46 0
  آیا درمان ارتودنسی باعث زرد شدن دندان ها می شود؟
  با مصرف نکردن برخی از غذا ها و نوشیدنی ها می توانید به حفظ سفیدی دندان های خود در حین درمان ارتودنسی کمک کنید

دیدگاه های کاربران
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن دیدگاه :
کد امنیتی :
در صورت ارسال نظر جدید توسط کاربران دیگر ، به من اطلاع بده
نظرسنجی
نظر شما در مورد عملکرد منشی در مطب چیست؟

خیلی بد
ضعیف
عالی
تماس با ما

کرمانشاه - دبیر اعظم - كوچه دبيراعظم ( زرافشاني) - ساختمان ارشيا - طبقه دوم - واحد سوم
08337293262 -
300011122222 info@dr-golshah.com