روز هفته صبح عصر
چهارشنبه ها - 15 - 20

ارتودنسی چیست؟


تاریخ ارسال : 1394/8/14 19:10:50 تعداد بازدید : 27,517 مرتبه نسخه ی قابل چاپ

ارتودنسی علم ردیف نمودن دندانهاست. ارتودنسی نخستین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی و دومین تخصص ایجاد شده در کلیه رشته های پزشکی می باشد.

ف

ارتودنسی چیست؟

اُرتودُنسی (Orthodontics)‏ . این کلمه مرکب  از دو واژه  "ارتو" به معنای "راست" و "درست" و "ادوس" یا مشتق آن "دنس" به معنای "دندان"است. ارتودنسی اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی می‌باشد.هر چند معنای لغوی این کلمه به دندان اشاره دارد ولیکن محدوده فعالیت این رشته استخوان  های فک ،بافت نرم و دندان ها می باشد.بعبارتی هرگونه ناهماهنگی مرتبط با هریک از اجزاء فوق با درمان های ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی قابل درمان است.

 

ارتودنسی شاخه ای تخصصی از علم دندانپزشکی است که به تشخیص و درمان بی نظمی های دندانی و ناهنجاری های فکی می پردازد..       ارتودنسی با کمک طراحی؛ کاربرد و کنترل  ابزار ها و روش های مختلف از جمله براکت ها و پلاک های متحرک دندان ها، لب ها و فکین را به موقعیت صحیح و مرتب هدایت می کند. بدینوسیله سعی می‌شود تا شکل و اندازه‌های صورت متعادل گردد. مشکلات ارتودنسی ناشی از بهم ریختگی های دندانی یا ناهنجاری های فکی یا هر دو می باشد. دندان های موجود در فک در یک موقعیت طبیعی به صورت دو نیم قوس فک بالا و پایین به صورتی قرار می‌گیرند که عمل جویدن و یا آسیاب کردن غذا به نحو مطلوب ممکن گردد هر نوع انحراف از این موقعیت طبیعی دندانها باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود که ضرورت ردیف کردن و یا برگرداندن موقعیت مناسب دندانها را ایجاب می‌کند که این عمل با درمانهایارتودنسی میسر می‌گردد. ضرورت این کار تا حدی است که ارتودنسی اولین رشته تخصصیدررشته دندانپزشکی است که از مهم‌ترین رشته‌های تخصصی دندانپزشکی می‌باشد.در ضمن ارتودنسی دومین رشته تخصصی در علوم پزشکی است

.

اُرتودُنسی (Orthodontics)‏ . این کلمه مرکب  از دو واژه  "ارتو" به معنای "راست" و "درست" و "ادوس" یا مشتق آن "دنس" به معنای "دندان"است.
 

ارتودنسی چیست؟  

 
 

برچسب ها
ارتودنسی چیست؟ ,دندانپزشک ,ارتودنسی ,دکتر ,عوارض ارتودنسی ,کنگره ارتودنسی ,درمان ناهنجاری فک ,طول درمان ارتودنسی ,هزینه ارتودنسی

مطالب مرتبط
 • تاریخ ارسال : 1396/11/17 14:05:48 0
  کاربرد لیزر در ارتودنسی
  امروزه بسیاری از متخصصین ارتودنسی از لیزر بافت نرم برای افزایش دادن کارایی درمان ارتودنسی و راحت‌تر کردن درمان استفاده می‌کنند. لیزر نخستین بار در سال ۱۹۶۴ در حوزه دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفت و از آن زمان تا کنون پیشرفت‌های مستمر تکنولوژی لیزر را به یکی از موثرترین و بهترین دستگاه‌ها برای درمان‌های بافت نرم و سخت تبدیل کرده است. لیزر در ارتودنسی می تواند کاربرد هایی داشته باشد. بسیاری از انواع لیزرهای دندانپزشکی که در حال حاضر در دسترس هستند می توانند برای برنامه های کاربردی بافت سخت و نرم دندان در زمینه ارتودنسی دندان نیز کاربرد داشته باشند. برای دستیابی به اثرات مطلوب در بافت هدف ، آگاهی از ویژگی های لیزری مانند قدرت ، طول موج و زمان بندی ، ضروری است .لیزر درمانی می تواند سودمند واقع شود
 • تاریخ ارسال : 1395/1/19 7:25:00 0
  ارتودنسی در سن بالا
  انجام ارتودنسی در بزرگسالی منجر به بهبود ظاهر صورت و لبخند، بهبود سلامت دندان ها، لثه و در نهایت منجر به افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود.
 • تاریخ ارسال : 1394/9/6 14:36:14 0
  فواید درمان ارتودنسی
  ارتودنسی می تواند هم برای کودکان هم برای بزرگسالان مفید باشد. با استفاده از ابزارهای ارتودنسی می توان بسیاری از ناهنجاریهای دندانی و فکی را درمان نمود.
 • تاریخ ارسال : 1394/9/6 14:46:22 0
  هزینه درمان ارتودنسی
  هزینه درمان ارتودنسی با توجه به نوع مشکل متغیر است.

دیدگاه های کاربران
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن دیدگاه :
کد امنیتی :
در صورت ارسال نظر جدید توسط کاربران دیگر ، به من اطلاع بده
نظرسنجی
نظر شما در مورد عملکرد منشی در مطب چیست؟

خیلی بد
ضعیف
عالی
تماس با ما

کرمانشاه - دبیر اعظم - كوچه دبيراعظم ( زرافشاني) - ساختمان ارشيا - طبقه دوم - واحد سوم
08337293262 -
300011122222 info@dr-golshah.com